Чи має право бабуся взяти лікарняний лист по догляду за онуком

Багатьох керівників дратують співробітники (мами або тата), які часто пропускають роботу через хворобу своїх чад. Іноді батьки і самі не виявляють прагнення зайвий раз йти на «дитячий» лікарняний, щоб не втратити в грошах, адже в наш час вони зайвими не бувають. Добре б, якщо хтось з рідних міг оформити лікарняний лист на себе… Наприклад, бабуся. І це можливо!

Грунтуючись на сучасному законодавстві Росії, можна зробити висновок: отримати лист тимчасової непрацездатності, щоб доглядати за хворою дитиною має можливість будь-член сім’ї, який за фактом здійснює цей догляд. Законом не передбачено ступінь такого споріднення, тому такою людиною може бути будь-який з наявних родичів, у тому числі і бабуся малюка.

Якими нормативно-правовими актами регулюється отримання лікарняного листа і виплати з нього?

  • Наказ №84 від 2008 р. Мінздоровсоцрозвитку РФ.
  • ФЗ №255 — стаття 5.
  • Наказ №624Н Мінздоровсоцрозвитку РФ від 2011 р.

Умови отримання лікарняного для догляду за онуком

Бюлетень по догляду за своїм онуком має можливість отримати виключно та бабуся, яка офіційно оформлена на роботі (згідно з трудовим договором) по ТК РФ. Вона повинна мати постійну заробітну плату, з якої регулярно здійснюються відрахування.

Крім того, бабуся повинна дійсно доглядати за своїм онуком. Неприпустима виплата коштів за лікарняним листком непрацездатності, якщо бабуся при цьому продовжує здійснювати роботу.

Також оформлення лікарняного для догляду за онуком неможливо в період, коли бабуся знаходиться щорічно в оплачуваній відпустці або на так званому БС (відпустці за свій рахунок), або в тому випадку, якщо бабуся — непрацююча пенсіонерка. Працює бабуся, навіть якщо вона перебуває на пенсії, має повне право на оформлення та виплату по лікарняному листу, так як зі своєї заробітної плати вона відраховує встановлені законом страхові внески (мова йде про фонд соціального страхування).

На який термін бабуся може взяти лікарняний лист?

В першу чергу, це залежить від того, скільки онукові на даний момент років, і яка ступінь його захворювання:

  • Якщо внуку немає 7 років, то листок непрацездатності може бути виданий бабусі на весь термін його хвороби. Проте він не може перевищувати 60 днів (або 90 днів у разі захворювань, внесених в перелік наказу №84Н від 2008 р.) за 12 місяців.
  • Якщо онук у віці від 7 до 15 років, то працює бабуся має повне право на оплачуваний лікарняний до 15 днів по факту захворювання (за 12 місяців така відпустка не повинен бути більше 45 днів).
  • Для догляду за онуком-підлітком старше 15 років бабусі покладається видача листка непрацездатності на термін до 3 діб, якщо онук проходить лікування вдома (за рішенням медичної комісії цей період може бути продовжений до 7 діб).

Як оформити?

Щоб оформити лікарняний, бабусі необхідно звернутися в поліклініку разом з онуком і пред’явити лікаря свій страховий поліс і паспорт. Після чого доктор оформить бланк, куди внесе всі необхідні дані на дитину.

Важливо! Закон не зобов’язує бабусю доводити факт свого споріднення з онуком при оформленні лікарняного листка.

Відео по темі