Чи має жінка право на майно чоловіка, придбане до шлюбу, після його смерті

До 6 місяців після смерті дружині потрібно заявити свої права на майно покійного. Що робити, якщо частина майна померлого чоловіка куплена не в шлюбі? Як ділити майно з іншими спадкоємцями першої черги?

Особисте майно

Стаття 36 ГК РФ чітко вказує, що до індивідуальної власності кожного з подружжя належать:

  • Все, що було куплено чоловіком до офіційного відносини шлюбу;
  • Всі подарунки, подаровані у шлюбі;
  • Особисті речі, які використовувалися тільки чоловіком. Винятком є коштовності та предмети розкоші. Мають значну вартість;
  • Якщо майно придбане у шлюбі, але на гроші. Які були накопичені їм до укладення союзу;
  • Також особистою власністю є результати інтелектуальної діяльності, про яких докладно написано в статті 1225 ЦК РФ.

Після смерті чоловіка всі перераховані вище цінності успадковуються другим чоловіком за встановленим законом порядком. Якщо шлюб був розірваний, колишнє подружжя виключаються з черги спадкування. Не важливо, за скільки днів до смерті був розірваний шлюб, або скільки років подружжя жили разом. Винятком може стати тільки внесення імені колишнього чоловіка в заповіт, де буде визначена успадковується частка майна покійного. І якщо покійний все своє майно заповів колишньої дружини, родичі, спадкоємці першої черги, можуть оскаржити заповіт. І розділити 50% завещаемого майна між собою у рівних частках. Якщо немає спадкоємців першої черги, оскаржувати заповіт можуть родичі з інших черг.

Черги спадкування

  • В першу чергу, входять: дружина, діти, рідні і офіційно усиновлені), мати та батько покійного;
  • Друга черга – це дідусі, бабусі, рідні і зведені брати і сестри;
  • Третя черга – це дядьки, тітки;
  • 4 чергу – прабабусі, прадідусі;
  • 5 черга – двоюрідні дідусі та бабусі, діти племінників і племінниць;
  • 6 чергу – двоюрідні тітки і дядька, онуків, племінників і племінниць;
  • 7 чергу – пасинки, падчерки, мачуха, вітчим.

На спадщину можуть претендувати люди тільки з однієї черги. Все майно чоловіка дістанеться спадкоємцям першої черги. Якщо, припустимо, з першої черги залишилися тільки дружина і 2 дітей, все майно буде поділено на 3 рівних частини. Якщо ж у першій черзі крім дружини нікого немає, все майно дістанеться їй, якщо не складено заповіт.

За заповітом

Якщо покійний чоловік встиг скласти заповіт, в якому все майно після смерті має дістатися дружині, 50% вже буде належати їй за законом. Якщо родичі будуть оскаржувати заповіт, половину доведеться ділити між спадкоємцями першої черги. Адже законні діти, батьки та утриманці померлого також мають право на його майно.