Чи треба платити за капремонт у новому будинку

За загальним правилом, у багатоквартирних будинках є обов’язок внесення внесків на капітальний ремонт. Але в нових будинках зазвичай працюють ліфти, в справному стані знаходяться комунікації, дах обходиться без ремонту, під’їзди завжди чисті і т. п. Визнаються новобудови в такому випадку винятком?

 

Умови визнання будинку новим

Зараз законодавство і судова практика йдуть шляхом визнання новобудовою будинку, якому, як правило, не більше 5 років. Але важливо відзначити, що регіональними властями цей строк може бути скорочений.

Регіональне законодавство встановлює свої правила

Для того щоб з’ясувати специфіку нарахування та сплати внесків у своєму регіоні (Московська область, Красноярський край тощо), важливо заглянути в законодавство конкретного суб’єкта. Приміром, особливості сплати внесків за капремонт у Москві встановлені Основи житлової політики (про це прямо вказано в статті 75 закону від 27 січня 2010 року № 2).

А 1 липня 2013 р. в Московській області був прийнятий закон № 66/2013-ОЗ, який окремо регулює специфіку справляння внесків за капремонт у цьому регіоні. Спеціальні закони про організацію капітального ремонту також прийняті в Республіці Адигея (закон від 1 серпня 2013 р. № 225), Єврейської автономної області (закон від 28 червня 2013 року № 324-ОЗ) і інших регіонах.

Якщо не вдається знайти регіональний закон, положення якого застосовуються в населеному пункті (наприклад, місті Красноярськ), можна звернутися у свою управляючу компанію. І в письмовому зверненні попросити послатися на положення регіонального закону, у відповідності з якими відбувається нарахування внесків на капітальний ремонт у вашому населеному пункті.

Бувають і незаконні нарахування

Якщо будинок є новобудовою, а керуючі компанії без письмової згоди мешканців (оформленого за підсумками проведення загальних зборів) вже починають нараховувати внески, це буде незаконно. Обов’язок сплати у власників приміщень у такому разі не виникає. І тут важливо не забувати, що будь-які незаконні дії і рішення керуючих компаній доцільно оскаржити в позасудовому та судовому порядку. В іншому випадку з вас можуть бути стягнуті неправомірні нарахування вже в примусовому порядку. Адже в судах працюють теж люди, а будь-якій людині властиво помилятися.

Коли виникає обов’язок сплати за капремонт

Спочатку новий будинок включається у відповідну регіональну програму, а вже після закінчення терміну визнання будинку новобудовою, мешканці будуть зобов’язані перераховувати внески.

Фактичне проживання в іншому місці

В новому будинку часто громадяни не проживають, особливо спочатку, на етапі ремонту. Люди змушені шукати собі інше житло, причому не завжди нове. Але чи означає це, що необхідно платити законний платіж, навіть у разі проживання в іншому будинку? Аналізуючи чинне законодавство, можна дійти висновку, що обов’язок сплати внесків не впливає на проживання. Тому оплачувати законні платежі все ж доведеться.