Можна знімати людину на відео без її згоди

Усюди берете з собою фотоапарат і робите багато знімків/відео, а потрапили в об’єктив люди обурюються і погрожують судом? Бувають особливі випадки, коли справа дійсно доходить до судових розглядів. Тільки в деяких ситуаціях ви дійсно не маєте законного права на зйомку, а в інших — ніхто не має права вам заборонити знімати відео.

 

Що говорить закон?

Так можна знімати людину на відео без його згоди? Для правильної відповіді на це питання необхідно проаналізувати ситуацію. На законодавчому рівні це питання регулюється статтею 152.1 Цивільного Кодексу Російської Федерації. Закон говорить, що використання зображення, його оприлюднення, допускається лише за згодою громадянина, а після смерті громадянина з згоди його родичів. В даному випадку, важливо розуміти, що процес зйомки та використання зображень це різні поняття. Просто фотографувати або знімати на відео це одне, а викладати отримані матеріали це інше. Таким чином, у статті 152.1 ЦК не міститься заборони на зйомку людини, однак на використання зображення і публікацію отриманих матеріалів отримувати дозвіл необхідно.

Крім цього, в статті міститься уточнення, що згода людини на публікацію і використання зображення не вимагається, якщо це зображення отримано в публічному місці, відкритому для вільного відвідування (пляж), або на якому-небудь публічному заході (концерт та інше), також згода не вимагається, якщо використання зображення здійснюється у державних чи інших публічних інтересах (фото людини в розшуку), і треті випадок, коли згода не вимагається – це якщо людина позувала за плату.

Коли ви праві, а коли — ні?

В якості висновку: якщо ви знімаєте на пляжі і у ваш об’єктив крім іншого потрапляє який-небудь людина, то ви не порушуєте закон. Не порушите ви його і в тому випадку, якщо опублікуєте фотографію у відкритих джерелах, що в свою чергу не забороняє людині звернеться з позовом про вилучення матеріалів з його зображення з відкритого доступу. Проте, якщо ви в публічному місці крупним планом знімаєте саме однієї конкретної людини, то в даній ситуації згоду на публікацію вам буде необхідно. Ви не порушите закон і просто здійснивши зйомку громадянина, однак якщо зйомка була зроблена не в публічному місці, то згідно із законом, для використання зображення необхідно буде дозвіл особи. Однак сама зйомка не заборонена.

Важливо розуміти, що перегляд фото по суті є використанням зображення! У випадку якщо ви все-таки здійснили публікацію зображення громадянина, роздрукували фото або записали диск з відео, зйомка якого була проведена не в публічному місці, на підставі судового рішення (у разі якщо суд задовольнить вимоги позивача) вам буде необхідно видалити зображення, а всі матеріальні носії буде необхідно видалити. Компенсація в даному випадку зроблено не буде і матеріальний збиток за роздруковані фото і записані диски буде лежати на вас. У випадку, якщо зображення громадянина отримане з порушенням вимог статті 152.1 ГК РФ було опубліковано в інтернеті, громадянин також має право вимагати його видалення і заборони подальшого його розповсюдження.

У цій ситуації в якості прикладу можна, незважаючи на різні правові системи, у США і РФ, згадувати ситуацію з Бейонсе, яка зажадала видалити негарні фото з інтернету в судовому порядку і її вимоги були задоволені, проте знайти ці фото в інтернеті раніше, не становить праці.